Holokausti mälestuspäev
Holokausti mälestuspäeva Eestis peetakse, et austada ja mälestada Holokausti ohvreid ning tõsta teadlikkust inimsusevastastest kuritegudest.
Millal on Holokausti mälestuspäev 2025
Holokausti mälestuspäev on eri aastatel samal kuupäeval - 27. jaanuaril.
Järgmiseks kuupäevaks on 27.01.2026 (298 päeva pärast).
Holokausti mälestuspäevast lähemalt
Holokausti mälestuspäev on Eestis oluline hetk, et meenutada teise maailmasõja ajal hukkunud juute ja muid vähemusi, keda tabasid natside repressioonid. Sellel päeval keskendutakse ajaloolise traagika ja inimõiguste kaitse tähtsusele. Eestis toimub mitmeid mälestusüritusi ja haridusprogramme, mille eesmärk on anda noorematele põlvkondadele teadlikkus holokausti ulatusest ja mõjuvast. Põhitähelepanu on antud mitte ainult mälestusele, vaid ka inimõiguste ja sallivuse väärtustamisele tänapäeval. Üks oluline osa on ka sellekohase hariduse andmine, et vältida ajalooliste vigade kordumist. Eesti mälestuspäev on osa rahvusvahelisest päevast, mil mälestatakse kõiki neid, kes on langenud vägivalla ja diskrimineerimise ohvriks. Tähtis on mõista, et holokausti meenutamine ei ole ainult mineviku austamine, vaid ka tänapäeva väärtuste ja inimõiguste kaitsmise üleskutse.
Mis on Holokaust?
Holokaust oli Teise maailmasõja ajal toimunud süstemaatiline juutide ja teiste vähemusgruppide tagakiusamine ja massimõrv, mida viisid läbi natsionaalsotsialistliku Saksamaa juhid. Selle käigus hukkus hinnanguliselt kuus miljonit juuti, aga ohvriteks langesid ka romad, puuetega inimesed, homoseksuaalid, poliitilised vastased ja teised, keda natsirežiim pidas "ebasobivaks". Holokausti eesmärk oli hävitada terveid rahvusrühmi, mida natsid pidasid alaväärtuslikuks, ning luua "puhtavereline" aaria rass. Ohvreid viidi koondus- ja surmalaagritesse, nagu Auschwitz, kus neid piinati, sunniti rasket tööd tegema ja hukati gaasikambrites. Juutidele kehtestati diskrimineerivad seadused, keelati õigused ja piirati nende elu erinevatel viisidel. Holokaust sai alguse 1930ndate lõpus ja intensiivistus 1940ndate alguses, kui natside vallutused Euroopas laienesid. Paljud kogukonnad hävitati täielikult, jättes alles ainult mälestused ja tühjuse. See oli inimajaloo üks julmemaid genotsiide, mis paljastas eelarvamuste ja vihkamise hävitava jõu. Holokaust on ka tänapäeval oluline teema, mis meenutab vajadust võidelda sallimatuse ja vihkamise vastu. Mälestuspäevi ja muuseume kasutatakse selle kohutava perioodi ohvrite austamiseks ja tulevaste põlvkondade harimiseks.