Nigulapäev 2026
Nigulapäev on Eestis eelkõige talve alguse tähistamise ja ilmaennustamise püha. Õigeusklikud tähistasid seda Ida- ja Kagu-Eesti äärealadel, eriti Setumaal. Päev on seotud ilmade külmenemise ja vana rahvapärimusega.
Millal on nigulapäev 2026
Nigulapäev on 2026. aastal
06.12.2026 (588 päeva pärast).
Nigulapäev on eri aastatel samal kuupäeval - 6. detsembril.
Nigulapäevast lähemalt

Nigulapäeva tähistati Eestis talve alguse püha ja külmade ilmade märgina. Rahvapärimuse järgi tegi Siim veele sillad ja Nigul needis need kinni. Setumaal kutsuti Nigulat ka Mikulaks ning peeti ristikäike. Saarlaste uskumuse järgi oli nigulapäeva öö aasta pikim. Vanarahvas uskus, et kotkas väsib oksal hoidmisest ja kukub alla. 18. sajandil oli päev seotud karjapühaga. 19. sajandi lõpuks jäi päev tuntuks vaid üksikutes külades. Mõnes kohas peeti nigulapäeval küla püha ja viidi läbi viljakusriitusi. Tava sarnanes mõneti mardipäeva kommetega. Setumaal ja Ida-Virumaal on see püha jäänud rahvapärimusse kestma pikemalt.
Nigulapäev – kadunud talve alguse püha
Nigulapäev oli Eestis vanasti talve alguse ja külmade saabumise tähis. Selle päeva kombed olid levinud eriti Setumaal ja Ida-Virumaa külades. Keskseks osaks oli ristikäik ja mõnel pool ka karjapüha tähistamine. Rahvasuus räägiti, et Nigul kinnitab Siimu tehtud sillad vetel. Saarlastel usuti, et nigulapäeva öö on aasta pikim. Nigulapäev jäi laiemalt tuntuks alles vana rahvakalendri aegadel. Püha oli seotud viljakuse ja laste kaitsmise rituaalidega. Aja jooksul jäi see püha siiski aina harvemini tähistatuks. Nigulapäeva pärand elab edasi vanasõnades ja uskumustes. Selle päeva sümboolne väärtus seostub talve alguse ja looduse muutumisega.
Vaata lisaks
Eesti rahvakalender 2026Nigulapäev 2025