Küünlapäev 2026
Küünlapäev, tuntud ka kui küünlamaarjapäev ja pudrupäev, on üks tuntumaid Eesti talvepoolituspühi, mil usuti, et talve selgroog murtakse. Päeva tähistati rituaalsete toitude valmistamise ja küünalde tegemisega, naised pidasid pidusid ja mehed toimetasid naistetöid.
Millal on küünlapäev 2026
Küünlapäev on 2026. aastal
02.02.2026 (281 päeva pärast).
Küünlapäev on eri aastatel samal kuupäeval - 2. veebruaril.
Küünlapäevast lähemalt

Küünlapäev on Eestis üks tähtsamaid talve keskpaiga pühi. Selleks ajaks pidi pool talvevarudest alles olema. Usuti, et päev murrab talve selgroo ja looduses algab pöördumine kevade poole. Küünlapäeval keedeti tangupudru ja sealiha ning valmistati käsitsi küünlaid. Naistel oli kombeks käia külas ja kõrtsis, mehed jäid koju naiste töid tegema. Joodi punast õlut ja viina, et tagada punapõskne tervis. Töökalendris algas sel päeval kangakudumise periood. Küünlapäeval sõlmiti ka sulaste ja tüdrukutega töölepinguid. Paljud ilmatähed seostati just selle päevaga, ennustades suve ilma ja saaki. Töid nagu ketramine oli rangelt keelatud, sest see võis tuua halba õnne.
Küünlapäeva teekond Eesti rahvakombestikku
Küünlapäeva tähistamine jõudis Eestisse koos kristlike traditsioonidega, kuid omandas rahvapäraseid jooni. Päeva seostati algselt Maarja puhastamise ja Kristuse templisse viimisega. Keskajal hakati kirikutes küünlaid pühitsema, millest sündis ka rahvapärane küünalde valmistamise tava. Läänemaal ja Saaremaal lõppesid selle päevaga jõulud ja algas kevade ootus. Rituaalsed toidud ja küünalde tegemine põimusid igapäevaeluga. Naiste tähtsus küünlapäeval kasvas, andes neile vabaduse pidutseda ja käia külaskäikudel. Töölepingute sõlmimine küünlapäeval oli laialt levinud tava. Paljud ilmatähed ja maagilised kombed kinnistasid päeva rahvakalendris. Küünlapäevast algas ka mitmete käsitööde, eriti kangakudumise, hooaeg. Traditsioonid on tänaseni säilinud paljudes Eesti piirkondades.
Vaata lisaks
Eesti rahvakalender 2026Hingedepäev 2026Talve algus 2026Küünlapäev 2025