RIIGIPÜHAD.EU

Kadripäev 2026

Kadripäev on eestlaste vana tähtpäev, mil sooviti karjaõnne ja tähistati talutööde muutust. Tänapäeval tuntakse seda peamiselt kadride ehk kadrisantide jooksmise kaudu, kus kogutakse andeid ja soovitakse head õnne.

Millal on Kadripäev 2026

Kadripäev on 2026. aastal 25.11.2026 (577 päeva pärast).
Kadripäev on eri aastatel samal kuupäeval - 25. novembril.


Kadripäevast lähemalt

Kadripäev - tähistamine

Kadripäev on Eestis tähtpäev, mil tähistati karjaõnne ja talutööde muutust siseruumidesse. Tavaks oli kadrisandidena ehk maskeeritud inimestena peresid külastada ja ande koguda. Kadrisandid kandsid valgeid ja kaunistatud rõivaid ning maskeerusid tihti naisteks. Lauldi kadri- ja õnnesoovilauludega, viidi läbi rituaale ja mõisteti mõistatusi. Rõhku pandi ilusale välimusele ja sõbralikkusele. Lääne-Eestis ja Saaremaal liikusid ringi ka kadrihaned. Mõnes paigas liikusid kadripäeval ringi üksikud vaesed naised, kogudes toitu ja villu. Kadripere esindas mitmeid tegelasi, nagu kadriema, kadrilapsed ja kadrititt. Sageli kaasnesid kadrikombestikuga pillimäng ja väikeste etenduste esitamine. Tänapäeval kantakse tihti kergemaid maske ja rõõmustatakse lapsi kommide ja muude maiustega.



Kadripäeva muinasjutuline ajalugu Eestis: karjaõnnest kadrisantideni

Kadripäeva juured ulatuvad Eestis esivanemate aegadesse, mil sooviti karjaõnne ja tähistati kariloomade kaitsmist. Algupäraselt tähendas see välistööde lõppu ja siseruumide käsitööde algust. 16. sajandi lõpus hakati kadripäeva seostama ka pühak Katariina austamisega. Hiljem põimusid usulised ja rahvalikud kombed üheks. 19. sajandil kogusid kadrisandid rohkem villa ja käsitööks vajalikku, hiljem muutusid tähtsamaks maiustused ja raha. Kadrisandid kandsid valgeid rõivaid ning maskide abil püüti jääda tundmatuks. Usuti, et kadrid esindavad tagasipöörduvaid esivanemate hingi. Kadripere koosseis ja rituaalid varieerusid piirkonniti. Eraldi tunti ka ketrajasante, kes sümboliseerisid päikese taassündi. Tänapäeval on kadripäev lõbus ja värvikas, kuid oma algset maagilist tähendust endiselt kandev tähtpäev.



Kadride tegemised ja rituaalid

Kadrid alustasid oma teekonda ukse taga sissepalumislauluga, milles paluti luba majja sisenemiseks. Tuppa pääsedes tutvustati end ning räägiti kaugetest ja müstilistest rännakutest. Pererahvast usutleti mõistatustega ja mängiti lihtsamaid mänge laste ning neidega. Kadrilaulud, tantsud ja pillimäng andsid kogu õhtule rõõmsa ja maagilise meeleolu. Tavaline oli ka viljakusmaagiline vee pritsimine või rituaalne kusemise imiteerimine, et tagada karja- ja pereõnn. Kadrid palusid pererahvalt ande, nagu toitu, villu ja hiljem maiustusi ning raha. Kui ande saadi, lauldi tänulaul ning õnnistati peret edaspidiseks õnneks ja jõukuseks. Kui kadrid tuppa ei pääsenud, võis neid oodata sajatus või isegi väike vemp, näiteks korstna kinnitoppimine. Teekonnal kohtunud kadrikambad jagasid muljeid, vahel ka oma saaki või isegi rüseleti lõbusa vahepalana. Õhtu lõppes sageli kogunemisega kindlasse paika, kus jagati kogutud ande ja peeti väikest pidu.



Kadriannid ja kadrikülaskäigud

Kadripäeva andide seas olid traditsiooniliselt kartulid, porgandid, kaalikas, lambaliha, leib ja sai. Hiljem lisandusid ka pähklid, küpsised, kommid, apelsinid ja muud eksootilised viljad. Raha andmine sai tavapäraseks alles 20. sajandil, kuid algselt koguti pigem villa ja linapeasid käsitööks. Andide jagamine kuulus rituaali lahutamatu osa juurde ning saadi kraami kasutati tihti ka hilisemate rituaalsete roogade valmistamiseks. Kadriannid olid seotud mitte ainult kingituste jagamisega, vaid ka esivanemate austamisega läbi toidu ja rituaalide. Kadrid liikusid peamiselt oma küla peredes, mõnikord ka naaberkülades, kui jõudu ja aega jätkus. 20. sajandi teisel poolel hakati kadripäeval külastama ka kohvikuid, seltsimaju ja kauplusi. Linnas eelistati siiski käia oma koduümbruse majades, kus pererahvas oli tuttavam. Lõbus ja värvikas maskeerimine püsis au sees ka uutes oludes. Kadriandide kogumine oli lastele ja noortele tore võimalus ühendada lõbu, esinemisrõõm ja väike varandus. Tänapäevalgi kannab kadrikombestik endas nii vanaaja maagilist tunnetust kui ka kogukonnatunnet.

Vaata lisaks

Eesti rahvakalender 2026
Mardipäev 2026
Kadripäev 2025





riigipühad.eu Küpsised roosileht.com infoturve.eu kilomeeter.com namecalendar.net