Miinimumpalk 2025
Töötasu alammäär Eestis on riiklikult kehtestatud madalaim tunnitasu ja kuupalk, mida tööandja peab töötajale maksma. See tagab töötajatele miinimumsissetuleku ja aitab vältida palgaalast ebavõrdsust.
Miinimumpalk 2025. aastal
Aastal 2025 kehtestati Eestis uus töötasu alammäär. Tunnitasu alammäär on 5,31 eurot. Täistööajaga töötamise korral on kuutasu alammäär 886 eurot. See tähendab, et tööandja ei tohi maksta töötajale vähem kui nimetatud summad. Määrus võeti vastu töölepingu seaduse alusel ning jõustub 1. jaanuaril 2025. Samas tunnistatakse kehtetuks varasem töötasu alammäära määrus. Töötasu alammäär mõjutab ka erinevate hüvitiste arvestust ja sotsiaalkindlustust. Uue alammäära eesmärk on hoida töötasu kooskõlas elukalliduse ja majandusliku olukorraga.
Miinimumpalk Eestis: tähtsus, regulatsioon ja mõju tööturule

Miinimumpalk lepitakse Eestis kokku sotsiaalpartnerite, ehk tööandjate ja ametiühingute vahel. Pärast kokkulepet kinnitab selle Vabariigi Valitsus. Alammäär kehtib kõigile töötajatele, olenemata töölepingu liigist või töökoormusest. See tähendab, et tööandja ei tohi maksta töötajale vähem kui kehtestatud miinimum. Töötasu alammäär mõjutab ka mitmeid sotsiaalseid hüvitisi ja maksuarvutusi. Seda kasutatakse näiteks haigus- ja vanemahüvitise arvestamisel. Alammäära kehtestamise eesmärk on tagada inimväärne töötasu. Töötasu alammäär võib muutuda ajas sõltuvalt majanduslikust olukorrast ja kokkulepetest. Selle järgimine on tööandjale seadusest tulenev kohustus ning selle rikkumine võib tuua kaasa sanktsioone.
Brutopalk
Brutopalk on töötaja ja tööandja vahel kokku lepitud töötasu, millest ei ole veel maha arvestatud makse. See sisaldab nii põhipalka kui ka võimalikke lisatasusid, näiteks preemiaid, puhkusetasu ja ületunnitasu. Brutopalgast arvestatakse maha tulumaks, sotsiaalmaks, töötuskindlustusmakse ja kohustusliku kogumispensioni makse. See on palk, mida tööandja näitab töötasu arvestuses ja mille alusel arvutatakse maksukohustused. Brutopalk on oluline ka erinevate hüvitiste ja laenude määramisel, sest see näitab töötaja ametlikku sissetulekut. See on summa, millest tööandja teeb seadusest tulenevad maksed riigile. Eestis avaldatakse sageli palgaandmeid brutopalgana. Seetõttu on brutopalk hea võrdlusalus tööturul.
Netopalk
Netopalk on töötajale tegelikult kätte makstav summa pärast maksude ja muude kohustuslike kinnipidamiste mahaarvamist brutopalgast. See on see raha, mis laekub töötaja pangakontole. Netopalka mõjutavad mitmed tegurid, nagu maksuvaba tulu määr, töövõtja vanus ja maksustatavad lisatasud. Tulumaksu suurus sõltub töötaja esitatud avaldusest maksuvaba tulu kasutamiseks. Kui töötaja osaleb II sambas, arvestatakse ka pensionimakse maha. Netopalk on oluline igapäevaseks eelarve planeerimiseks, sest see määrab reaalse kulutamisvõime. Palgakalkulaatorid aitavad brutopalgast netopalka kiiresti välja arvutada. Netopalk võib samas brutopalgast oluliselt erineda, sõltuvalt maksusüsteemist ja konkreetsetest töötaja tingimustest.
Töötuskindlustusmakse
Töötuskindlustusmakse on Eestis riiklik makse, millega tagatakse töötajatele sotsiaalne kaitse töö kaotamise, tööandja maksejõuetuse või koondamise korral. See on osa töötuskindlustussüsteemist, mida haldab Eesti Töötukassa. Makse on kohustuslik nii tööandjale kui ka töötajale, ning see arvestatakse töötasult automaatselt. Töötaja osa maksemäärast arvestatakse brutopalgast maha, tööandja osa lisatakse tööandja kogukulule. Kogutud maksete arvelt makstakse töötutele hüvitisi ja toetusi. Töötuskindlustus aitab vähendada töökaotuse mõju inimese sissetulekule ja soodustab tööturule naasmist. Makse määrad võivad muutuda vastavalt seadusele ja majandusolukorrale.
Miinimumpalga mõju ühiskonnale
Miinimumpalk mõjutab otseselt paljude töötajate igapäevast toimetulekut. See aitab vähendada vaesusriski ja toetab sotsiaalset õiglust. Miinimumpalk mängib rolli ka palgasurve tekitamises, mis võib tõsta ka teiste töötajate taset. Tööandjate jaoks tähendab see aga suuremat tööjõukulu, mis võib mõjutada väikeste ettevõtete jätkusuutlikkust. Samas motiveerib see efektiivsemalt tööd korraldama ja tootlikkust suurendama. Miinimumpalk mõjutab ka riigieelarvet, kuna sellega seotud maksutulud võivad suureneda. See on oluline komponent sotsiaalpoliitikas ja tööõiguses. Tasakaalu leidmine töötajate heaolu ja ettevõtluse konkurentsivõime vahel on pidev väljakutse.
Vaata lisaks
Maksude tähtajad 2025Tööajafond 2025Miinimumpalk 2026. aastal